App-strategiproces

"Vores samarbejde med Seismonaut var hele vejen igennem en suces, som hjælper med til at sikre, at vi får udviklet det rigtige produkt. Christian og Daniel var gode til at åbne vores øjne for mulige målgrupper og brug af smartphones nu og i fremtiden. Grundig research og en velgennemført proces har ført til, at vi nu kan opstarte udvikling af en app, der er teknisk velgennemtænkt og får stor oplevelsesmæssig værdi for brugerne."

- Lene Lind, projektleder Destination Djursland

Situation

Mobile medier vinder indpas som aldrig før. Det kan især aflæses på antallet af mobilapplikationer, der er eksploderet det seneste års tid. Der findes i dag mere end 425.000 af slagsen, og det er endda kun til Apples iOS-platform. Det er dog langt fra dem alle, som er af en høj nok kvalitet til, at brugerne faktisk får værdi ud af dem.

I beslutningsprocessen omkring det at udvikle en applikation glemmer mange desværre ofte, hvad formålet med den er. Hvad skal app'en kunne frem for ens website? Hvorfor skal brugerne hente netop min app og ikke konkurrentens? Hvad er den langsigtede plan, og hvad er de interne succeskriterier? Kort sagt, hvilke tanker er livsvigtige at gøre sig, inden man overhovedet går i gang med at finde en udvikler til sit projekt?

På vegne af det fælleseuropæiske Interreg-projekt VERDI henvendte Destination Djursland og Region Midtjylland sig til Seismonaut, med henblik på at gennemføre en strategiproces, som kunne resultere i en succesfuld applikation til nationalparker i Norge, Sverige og Danmark - som faktisk giver værdi til brugerne.

Det udviklede vi

Sammen med kunden udviklede vi en strategi for, hvordan den relevante viden kunne blive synliggjort. Vi indledte forløbet med en omfattende desk research på andre, lignende applikationer. Hvilke kunne vi lære af og hvilke fejl skulle vi undgå? Hvilke funktioner var altafgørende at have med og hvilke var mindre vigtige?

Herefter opsatte vi en række brugsscenarier for, hvordan app'en ville blive brugt "i marken". Scenariernes formål var både at skabe klarhed og forventningsafstemning om, hvilke detaljer, det var vigtigt at være ekstra opmærksom på, samt vise hvad app'ens value proposition ville være overfor fire forskellige målgrupper. Eksempelvis er der i mange nationalparker ikke garanti for mobildækning. Af den årsag er alt indhold nødt til at være integreret i app'en, så indholdet ikke skal hentes løbende fra nettet. Det samme var tilfældet med kortmateriale, som heller ikke kunne hentes efter behov.

De indledende aktiviteter blev præsenteret på en workshop med repræsentanter fra Norge, Sverige og Danmark. Her blev hver nationalparks unikke ønsker og situation diskuteret. De mange detaljer blev opsamlet i en reel kravspecifikation, som indeholdt mockups og specificerede krav til, hvilke funktioner den kommende udvikler skulle implementere.

Endelig udarbejdedes udbudsmaterialet, så udbudsprocessen kunne sættes i gang. I skrivende stund er udbuddet afgjort og leverandøren i fuld gang.

Har du brug for hjælp til planlægning af din app?

Vi gennemfører både større og mindre forløb, der har til hensigt at afklare, hvilke mål du skal have med din app, og hvilke funktioner den bør indeholde. Vi holder desuden inspirationsoplæg, som kan være med til at give et overblik over app-markedet netop nu. Ring for at høre mere.

Del denne side på: email + facebook + twitter

 
Vidste du...

4 ud af 10 danskere har en smartphone

At der findes mere end 470.000 apps alene til Apples iPhone og iPad?

Der er over 100.000 forskellige virksomheder og personer, som udgiver apps i Apples App Store?

Gennemsnitsprisen for apps på verdensplan er $2.37?

Det samlede årlige app-marked i Danmark vurderes til 140 millioner kroner

Kilder: Gallup & Apple

 
Seismonaut medarbejdere